Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
1 листопада 2019 року відбулася зустріч Голови Вищої ради правосуддя Андрія Овсієнка з Віце-президентом Європейського банку реконструкції та розвитку Аланом Пію.
Під час зустрічі Голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко на прохання голови делегації Європейського банку реконструкції та розвитку поінформував про зміни у законодавстві, зокрема про новели нещодавно ухваленого Верховною Радою України Закону України № 1008 «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» та подальші кроки, необхідні для проведення судової реформи.
«Ми переживаємо черговий етап судової реформи. Судова система України перебуває на зламі двох реформ. Закон № 1008 зводиться до кількох основних акцентів: скорочення чисельності суддів Верховного Суду, принципово новий підхід до формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, зміни в діяльності Вищої ради правосуддя – утворення комісії з питань доброчесності та етики, нові строки дисциплінарних проваджень та поява такого нового інструменту, як анонімна дисциплінарна скарга», – зазначив Андрій Овсієнко.
Голова Вищої ради правосуддя поінформував, що ВРП в межах своїх повноважень надано консультативний висновок до законопроекту № 1008, в якому висловлено застереження та бачення проблемних або спірних моментів, які містить вказаний законопроект.
«Вища рада правосуддя на сьогодні перевантажена дисциплінарними провадженнями. За 2017–2019 роки до ВРП надійшло близько 45 тисяч дисциплінарних скарг, з них розглянуто – близько двох третіх, – сказав Андрій Овсієнко. – На думку Ради, законопроект № 1008 містить суттєві ризики, що в разі його підписання і запровадження нових строків здійснення дисциплінарних процедур може мати місце порушення прав учасників цієї процедури з огляду на вкрай стислі строки для повідомлення про засідання, для надсилання пояснень тощо. Тобто скорочення строків за умови величезної кількості справ може призвести до порушення прав учасників процедури».
Віце-президент Європейського банку реконструкції та розвитку Алан Пію зазначив: «Ми є найбільшим міжнародним інвестором в Україні. Цього року ми вже перетнули рівень в 1 млрд євро. Безумовно, все, що стосується верховенства права і функціонування судової системи, є для нас надзвичайно важливим».
Алан Пію зауважив, що, з точки зору Банку, основоположними для України на шляху успішних перетворень є два елементи: перший – сфера забезпечення верховенства права, боротьба з корупцією, судова система, другий – демонополізація української економіки. Якщо не буде прогресу, не буде змін в обох цих елементах, Україна, звичайно, виживе, але нічого не зміниться.
На думку Алана Пію, Вища рада правосуддя є основною у цьому процесі, оскільки очолює одну із цих сфер.
«Для нас на сьогодні питання верховенства права є центральним з огляду на обсяги коштів, які ми інвестуємо в Україну, – сказав Алан Пію та запевнив, – ми залишаємось відкритими і готові надавати будь-яку допомогу, якщо це буде потрібно».
Водночас Голова ВРП Андрій Овсієнко запевнив, що Вища рада правосуддя зацікавлена в успішній реалізації судової реформи і це не є формальним підходом.
Загалом під час зустрічі учасники обговорили низку актуальних питань, зокрема шляхи вирішення проблеми кадрового дефіциту в судах, особливості процедури звільнення суддів, перезавантаження роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України тощо.
У зустрічі взяли участь Голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко, начальник відділу міжнародного співробітництва Владислав Гуртенко та завідувач відділу оприлюднення та аналізу публічної інформації управління інформації та забезпечення комунікаційної діяльності Лариса Бардаченко. Від Європейського банку реконструкції та розвитку участь у зустрічі взяли Віце-президент Алан Пію, Керуючий директор у країнах Східної Європи та Кавказу Маттео Патроне, Керуючий директор департаменту економіки, політики та управління Маттіа Романі, заступник Голови в Україні Маріна Петров, старший радник з питань управління Анна Кожем’якіна, перекладач Максим Чеботарьов.
Управління інформації
та забезпечення комунікаційної діяльності
Джерело: Вища рада правосуддя