Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Програма професійного обміну реалізована за підтримки Уряду Сполучених Штатів Америки, Державного департаменту США для міжнародних відвідувачів-лідерів з метою ознайомлення з американською судовою системою.
Візит делегації Вищої ради правосуддя до США триватиме з 28 вересня по 19 жовтня 2019 року. До складу української делегації увійшли члени Вищої ради правосуддя Віктор Шапран, Микола Худик, Ігор Артеменко, інспектор служби інспекторів Вищої ради правосуддя Олена Овсієнко.
Програма професійного обміну «Дисциплінарна відповідальність суддів у правовій системі США» реалізована за підтримки Уряду Сполучених Штатів Америки, Державного департаменту США для міжнародних відвідувачів-лідерів з метою ознайомлення з американською судовою системою, законодавчими та регуляторними засадами її діяльності, системою дисциплінарної відповідальності суддів, передовим досвідом у сфері розслідування та прийняття рішень щодо неправомірних дій чи корупції суддів та інших представників системи правосуддя. Члени делегації ознайомляться із системою виборів суддів, роллю Верховного Суду штату та апеляційних судів у судовій системі США, відкритістю судової системи, науковими дослідженнями щодо судової системи тощо.
Окрему увагу під час візиту буде приділено ознайомленню із просвітницькими кампаніями за участю юридичної спільноти та громадськості, впровадженими у США з метою підвищення обізнаності громадян із судовими процедурами, зокрема у сфері суддівської етики.
З 28 вересня по 3 жовтня 2019 року учасники делегації перебували у Вашингтоні, округ Колумбія, з метою ознайомлення із федеральною системою правосуддя США та взаємодією між гілками влади на центральному рівні. Члени делегації відвідали Федеральний судовий центр, Бюро демократії, прав людини та праці, Бюро міжнародних справ у сфері обігу наркотиків та правоохоронної діяльності Державного департаменту США, Офіс з питань розвитку, сприяння та навчання органів прокуратури за кордоном та управління Генерального інспектора Міністерства юстиції США, Верховний Суд США, Комітет з питань правосуддя Конгресу США, адміністративні офіси американських судів, офіс громадської групи «Судова варта», яка сприяє прозорості, підзвітності та доброчесності уряду.
Зокрема, 30 вересня 2019 року члени української делегації провели зустріч у Департаменті юстиції США, під час якої обговорили питання навчання суддів та прокурорів у США, Україні та сусідніх країнах.
Також відбулася зустріч, присвячена ролі управління Генерального інспектора у виявленні та протидії порушенням та зловживанням у межах програм, що проводяться Департаментом юстиції серед його персоналу.
1 жовтня 2019 року відбулася зустріч зі старшим фахівцем з навчання Федерального судового центру Майклом Еріком Сігелєм, під час якої учасники української делегації обговорили з іноземними колегами урядову систему США, її децентралізований характер, роль трьох гілок влади у процесі формування державної політики, а також систему судоустрою США.
Федеральний судовий центр (FJC) – це просвітницьке та дослідницьке відомство, що входить до складу федеральної судової системи США. Ця установа проводить дослідження щодо роботи системи федеральних судів, розробляє та проводить курси підвищення кваліфікації та навчальні програми для суддів і працівників судів, розробляє та тестує нові технології для федеральних судів, зокрема комп’ютерні системи, надає рекомендації щодо вдосконалення управління в судах.
Учасники делегації відвідали Палату Представників США, де провели зустріч у Комітеті палати представників з питань асигнувань Конгресу США.
До відання Комітету належать, зокрема, питання державного бюджетного фінансування судової влади.
Належне фінансування системи правосуддя США, як було наголошено під час зустрічі, є життєво важливим елементом для забезпечення економічної заможності, національної безпеки та збереження верховенства права.
Крім того, під час робочої зустрічі були порушені питання ролі Конгресу в судовому нагляді, міжнародної співпраці, підвищення рівня громадської обізнаності у сфері судової етики.
Під час візиту до Комітету Сенату з питань правосуддя обговорено питання щодо його ролі в забезпеченні нагляду за роботою Департаменту юстиції та інших відомств, зокрема Федерального бюро розслідувань, Департаменту внутрішньої безпеки.
Ключова роль Комітету Сенату з питань правосуддя полягає у розгляді кандидатур на посади суддів Верховного Суду, апеляційних судів та федеральних суддів першої інстанції, Федерального суду з питань зовнішньої торгівлі, а також у вивченні законопроектів у сфері правосуддя.
Під час візиту до Верховного Суду США – найвищого апеляційного суду у федеральній судовій системі країни йшлося насамперед про реалізацію функції із тлумачення Конституції, федеральних законів та міжнародних угод, а також поширення інформації про судові рішення, межі відкритості суду, процедуру прийому до адвокатури Верховного Суду.
Програмою візиту передбачено також поїздка до штату Вірджинія з метою ознайомлення із програмами підготовки майбутніх правників, відвідання Юридичної школи Вільяма та Мері, Національного центру державних судів, Центру суддівської етики та Американської асоціації суддів.
У штаті Північна Кароліна члени делегації ознайомляться із роллю законодавства штату в судовій федеральній системі, відвідають Генеральну Асамблею Північної Кароліни, Комісію із судових стандартів, Державну комісію з питань виборів, недержавні організації, зокрема Фонд Джона Лока, що опікується аналізом виборів суддів та правової освіти громадськості.
Візит до штату Міссурі/Топіка дасть змогу ознайомитися із ключовими питаннями кар’єри та відповідальності суддів та адвокатів. Делегація відвідає Офіс Дисциплінарного судового адміністратора в Канзасі, Апеляційний суд штату Канзас, окружну судову комісію з висування, місцеву асоціацію адвокатів.
У штаті Невада делегація з України відвідає Національний суддівський коледж, Центр досліджень у судовій сфері, Школу соціальних досліджень та правосуддя Університету Невади, Комісію щодо суддівської поведінки, Верховний Суд Невади.
Під час візиту до Чикаго, штат Іллінойс, члени делегації відвідають Американську асоціацію адвокатів, Правову школу Північно-Західного університету Пріцкера, Комісію із судових розслідувань, Судову комісію Іллінойсу, Прокуратуру США (USAO) у Північному окрузі штату Іллінойс.
Джерело: Вища рада правосуддя