flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Член ВРП Олег Прудивус взяв участь в обговоренні проблем податкових та митних спорів

04 липня 2019, 16:09

4–5 липня 2019 року у приміщенні Верховного Суду проходить ІІ Міжнародна науково-практична конференція «Судовий розгляд податкових і митних спорів: проблеми, виклики, пріоритети», присвячена обговоренню шляхів покращення судової практики у сфері податків і зборів.

Міжнародними партнерами заходу є Координатор проектів ОБСЄ в Україні, Програма USAID «Нове правосуддя», проект Європейського Союзу «Право-Justice», Німецький Фонд міжнародного правового співробітництва.

Перший день конференції був присвячений обговоренню сучасних тенденцій судового розгляду податкових і митних спорів у контексті інтеграційних та глобалізаційних процесів, зокрема організаційно-правових проблем розгляду справ, пов’язаних із податками, зборами, обов’язковими платежами, митних процедур як предмета судового розгляду, ролі рішень Європейського суду з прав людини у справах щодо розгляду митних спорів для узагальнення практики судочинства, особливостей судочинства у сфері фінансів Німеччини, Нідерландів, Польщі, Литви, а також особливостей розгляду податкових спорів в інших країнах Європейського Союзу.

Про реалізацію митним органом права на уточнення відомостей із країни походження товару як гарантії захисту прав суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності у сфері митно-тарифного регулювання в Україні розповів член Вищої ради правосуддя Олег Прудивус.

Член ВРП привітав учасників конференції та наголосив на важливості проблем, що обговорюються, не тільки для судової системи, а й держави в цілому, і зазначив: «Митна політика держави – це один з основоположних напрямів внутрішньої політики, що забезпечує життєдіяльність країни, зокрема відіграє важливу роль у наповненні державного бюджету».

Член ВРП зазначив, що держава використовує податкову політику як засіб формування державного бюджету, фінансування суспільних програм. Водночас судді повинні пам’ятати про збереження балансу між державними інтересами та інтересами будь-якого платника податків. На збереження цього балансу спрямована діяльність саме адміністративних судів.

У своїй доповіді Олег Прудивус зауважив, що суб’єкти декларування, які підпадають під певні договірні міждержавні стандарти, звільняються від сплати ввізного мита в Україні або їм встановлюються відповідні преференції. Для активізації зовнішньоекономічної діяльності з метою розвитку бізнесу і наповнення державного бюджету законодавство захищає таких суб’єктів.

Олег Прудивус наголосив, що митні органи, які здійснюють митний контроль, повинні виконувати норми законодавства для сприяння ввезенню товару, правильно встановлювати митні платежі.

На переконання члена ВРП, митні органи контролюють деякі обставини, зокрема, чи є та держава, з якої ввозиться товар, учасником договору, чи підпадає цей суб’єкт під режим звільнення, чи товар ввозиться саме з тієї країни, з якою укладено договір, та повинні дуже ретельно ставитися до того, чи дійсно цей товар звільняється від сплати ввізного мита.

У разі наявності сумніву митний орган має право відповідно до Правил визначення країни походження товарів у Співдружності Незалежних Держав перевірити задекларовані характеристики відповідності товару шляхом подання відповідного запиту до країни походження.

«Якщо митний орган має сумніви щодо відповідності товару сертифікату країни походження, він зобов’язаний звернутися із запитом до країни, з якої походить товар.  На мою думку, якщо митний орган не ініціює таку перевірку, сумніви мають тлумачитися на користь суб’єкта декларування. Право митного органу запитувати інформацію в такій ситуації має трансформуватись в обов’язок. А його реалізація є гарантом захисту прав суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності» наголосив Олег Прудивус.

Член ВРП зауважив, що держава, в першу чергу, має дбати про права суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, оскільки саме вони, з-поміж інших, наповнюють державний бюджет. Держава має сприяти формуванню цивілізованого ринку зовнішньоекономічних відносин, не заважати, а навпаки створювати такі умови, щоб кожен такий суб’єкт був зацікавлений діяти в рамках правового поля, сплачувати будь-які обов’язкові платежі, де це необхідно, та бути звільненим від сплати податку з метою створення відповідних умов для нормальних економічних стосунків.

Участь у конференції взяли Голова Верховного Суду Валентина Данішевська, Голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович, народний депутат України, Голова Комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна, заступник Міністра юстиції України – уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина, Голова Державної податкової служби Сергій Верланов, судді Верховного Суду Раїса Ханова, Олеся Радишевська, Мирослава Білак, Олена Губська, Наталія Блажівська та Ігор Олендер, керівник Проекту Європейського Союзу «Право-Justice» Довидас Віткаускас, перший віце-президент Національної академії правових наук України Микола Кучерявенко, суддя Федерального фінансового суду Німеччини Гаральд Ятцке, член правління міжнародної фундації «Судді для суддів», суддя Естер де Рой, судді фінансової палати Вищого адміністративного суду Польщі Кшиштоф Вінярскі та Томаш Коляновскі, професор кафедри фінансового права юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Данило Гетманцев та інші юристи, науковці, представники органів законодавчої, виконавчої та судової влади, експерти.

Джерело: Вища рада правосуддя