Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
26 вересня 2018 року відбулося засідання Міжнародної консультативної ради при Вищій раді правосуддя, під час якого учасники, серед іншого, обговорили кадрові та практичні питання подальшої співпраці.
Заступник Голови ВРП Вадим Беляневич повідомив учасникам про основні напрями роботи Вищої ради правосуддя під час проведення судової реформи. Зокрема, зазначив, що сьогодні оголошено конкурси добору до Верховного Суду, Вищого антикорупційного суду, Вищого суду з питань інтелектуальної власності.
Однією з важливих процедур, що на сьогодні здійснює ВРП, як повідомив В.Беляневич, є створення судів апеляційної ланки. ВРП погоджено кількість суддів в апеляційних судах, указами Президента України від 29 грудня 2017 року щодо ліквідації апеляційних судів та утворення апеляційних судів в апеляційних округах розпочато процес їх створення. ВРП внесено Президентові України подання про переведення суддів апеляційних судів, що надасть можливість створити нові апеляційні суди.
В.Беляневич зазначив, що після 30 вересня 2018 року до ВРП перейдуть повноваження щодо переведення суддів апеляційних судів, які пройшли кваліфікаційне оцінювання та підтвердили здатність здійснювати правосуддя в апеляційних судах.
Вадим Беляневич звернув увагу іноземних партнерів та колег на пропозицію у проекті Закону про Державний бюджет України на 2019 рік щодо відтермінування підвищення зарплат суддям. В.Беляневич наголосив, що одним із головних завдань ВРП під час формування бюджетного процесу є збереження оплати праці суддів, встановленої Законом України «Про судоустрій і статус суддів».
Одним із ключових питань порядку денного засідання було обрання Голови Міжнародної консультативної ради при Вищій раді правосуддя.
Структура МКР формується відповідно до Положення про Міжнародну консультативну раду при Вищій раді правосуддя, затвердженого рішенням Ради від 13 червня 2017 року.
Шляхом голосування Головою Міжнародної консультативної ради при Вищій раді правосуддя одноголосно обрано Реду Молєне. Реда Молєне є директором Національної судової адміністрації Литовської Республіки, експертом Проекту ЄС «Підтримка реформ юстиції і правосуддя в Україні (ПРАВО-JUSTICE) та має значний та успішний досвід здійснення судових реформ у Литві.
Реда Молєне подякувала за висловлену довіру колег та зазначила, що одним із головних завдань на новій посаді вважає налагодження співпраці між донорами та органами суддівського врядування таким чином, щоб вони працювали як єдине ціле, визначення напрямів діяльності кожного проекту для уникнення дублювання функцій та надання ефективних інструментів проведення судової реформи в Україні.
Як зазначив під час заходу і керівник секретаріату ВРП Сергій Пушкар, Міжнародна консультативна рада при Вищій раді правосуддя є інструментом, який повинен гармонізувати зусилля національних органів судової системи та іноземних партнерів в інтересах всієї судової системи. С.Пушкар наголосив: «Це інструмент діалогу, що має бути корисним і давати синергетичний ефект як для донорів, так і для нас. Необхідне розуміння, що всі кошти, направлені проектами, не дублюються, а використовуються за цільовим призначенням».
Під час засідання міжнародний експерт Проекту ЄС «Підтримка реформ юстиції і правосуддя в Україні (ПРАВО-JUSTICE)» Ерік Сванідзе презентував членам МКР бета-версію електронної бази даних проектів міжнародної допомоги (EU Project «Pravo-Justice») Donor Coordination Tool, що є інноваційним інструментом, який покликаний побудувати оперативний обмін актуальною інформацією та скоординувати дії донорів та споживачів допомоги, зменшити витрати часу на обговорення цілей, перейти від етапу узгоджень до виконання.
Окрім того, учасники засідання обговорили пріоритетні питання діяльності, зокрема, впровадження Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи та нормативно-правового забезпечення створення Служби судової охорони та можливість участі проектів міжнародної допомоги у фінансуванні заходів із впровадження цих проектів.
Як нагадав керівник секретаріату ВРП, за ініціативою Ради було створено Постійну комісію ВРП з питань ЄСІТС, яка працює із залученням представників суміжних інституцій. За результатами першого засідання Комісії сформовано робочі групи за такими напрямами: суддівсько-слідчий, співпраця судової системи з іншими державними органами, менеджмент процесів у судовій владі, кабінет судді, документообіг. Наступним кроком, за словами С.Пушкаря, буде узагальнення до 1 жовтня 2018 року пропозицій усіх представників органів, залучених до цієї роботи, з метою удосконалення технічного завдання побудови ЄСІТС.
У підсумку учасники засідання МКР висловили згоду щодо проведення регулярних засідань МКР та залучення представників органів та установ системи правосуддя до роботи над пріоритетним напрямами.
У зустрічі взяли участь від Представництва Європейського Союзу в Україні: керівник відділу програм допомоги «Належне управління та демократизація» Мартін Клауке, менеджер сектору юстиції Андрій Співак; від Проекту ЄС «Підтримка реформ юстиції і правосуддя в Україні (ПРАВО-JUSTICE)»: керівник Проекту Довидас Віткаускас, директор Національної судової адміністрації Литовської Республіки Реда Молєне, міжнародні експерти Проекту Ерік Сванідзе, Вероніка Вітіон, Анна Адамська, національний експерт Проекту Петро Павличенко; від Консультативної місії Європейського Союзу в Україні (КМЄС): заступник керівника оперативного департаменту Лін Шихан, радник з юридичних питань Маркус Ролофс, експерт з розробки законодавства Галина Михайлюк, спеціаліст з питань кримінальної юстиції Місії Юрій Сіволога; від Регіональної місії Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні, Білорусі та Молдові заступник Директора відділу сприяння розвитку демократії та врядування Енн Хоппер; від Програми USAID реформування сектору юстиції «Нове правосуддя» юридичний радник Програми Сергій Сученко; від Посольства Канади в Україні Валерій Олійник; від Програми розвитку комерційного права Міністерства торгівлі США (CLDP) юрист Програми Дмитро Скринька.
Вищу раду правосуддя на заході представляли: заступник Голови ВРП Вадим Беляневич, керівник секретаріату ВРП Сергій Пушкар, начальник відділу міжнародного співробітництва секретаріату ВРП Владислав Гуртенко, начальник управління інформації та забезпечення комунікаційної діяльності секретаріату ВРП Оксана Лисенко, начальник управління стратегічного планування та аналізу забезпечення діяльності системи правосуддя секретаріату ВРП Наталія Сухова, начальник відділу бюджетних відносин та аналітичної діяльності – заступник начальника управління стратегічного планування та аналізу забезпечення діяльності системи правосуддя секретаріату ВРП Юлія Лукасевич.
Від Міністерства юстиції України – член експертної групи координації донорської допомоги та міжнародного співробітництва Михайло Кіктенко.
Джерело: Вища рада правосуддя