flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відбувся міжрегіональний судовий форум «Вища кваліфікаційна комісія: кадри вирішують усе!»

20 березня 2018, 16:56

19 березня 2018 року у селі Підгірці Київської області відбувся міжрегіональний судовий форум «Вища кваліфікаційна комісія: кадри вирішують усе!». Захід організовано Асоціацією розвитку суддівського самоврядування України, Асоціацією правників України та Комісією. Форум відбувся в рамках реалізації ґрантового Проекту «Підтримка розвитку суддівського самоврядування» за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя».

З вітальним словом до присутніх звернулися суддя Верховного Суду, президент Асоціації розвитку суддівського самоврядування України Володимир Кравчук, член Комісії Станіслав Щотка та ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук.

Першу сесію форуму було присвячено конкурсним процедурам Комісії. Із доповіддю «Формування суддівського корпусу: основні тенденції» виступив секретар кваліфікаційної палати Станіслав Щотка. Член Комісії Тетяна Шилова розповіла про конкурс до Вищого суду з питань інтелектуальної власності, а член Комісії Володимир Бутенко у своїй доповіді зупинився на питаннях переведення суддів.

Під час виступу Станіслав Щотка звернув увагу на п’ять основних кадрових процедур Комісії в цьому році, а саме: другий конкурс до Верховного Суду, конкурс до Антикорупційного суду, конкурс до Вищого суду з питань інтелектуальної власності, добір на посаду судді, кваліфікаційне оцінювання суддів. «Ми намагаємося бути ефективними і швидкими у процесі проведення покладених на Комісію функцій», − сказав Станіслав Щотка. За його словами, саме професійність є тим базовим компонентом, який робить суддю незалежним: «Вплинути на таку людину набагато складніше, ніж на того, хто не піклується про свою компетентність. Щоденною роботою судді вже повертають довіру суспільства до судової влади».

Тетяна Шилова у своїй доповіді розповіла про конкурс до Вищого суду інтелектуальної власності, а саме, що до конкурсу до IP-суду подали заяви кандидати, які брали участь у конкурсі до Верховного Суду, і в межах цього конкурсу проходили кваліфікаційне оцінювання.

Однак за Законом України «Про судоустрій і статус суддів» суддя, кандидат на посаду судді може звернутися до Комісії з відповідною заявою про проведення його кваліфікаційного оцінювання не раніше, ніж через один рік з дня ухвалення рішення Комісії за результатами його останнього кваліфікаційного оцінювання.

«Виникло питання: чи можемо ми допускати таких осіб, чи ні?», – сказала Тетяна Шилова. Також вона додала, що зрештою члени Комісії зійшлися на думці про важливість дотримання гарантованого державою права на підвищення суддями свого рівня і кар’єрне зростання. Водночас закон передбачає, що Комісія може враховувати попередні результати.

«Але як ми можемо врахувати результати оцінювання судді з кримінальної, цивільної, адміністративної і господарської юрисдикції до Вищого суду з питань інтелектуальної власності? Ми повинні подивитися, чи працював суддя в галузі інтелектуальної власності. Саме це має бути пріоритетом у формуванні нового суду, щоб туди прийшли спеціалісти», − відзначила член Комісії.

Відтак ВККСУ вирішила допустити до конкурсу до ВСІВ кандидатів, які брали участь у конкурсі на посади суддів у ВС. При цьому їхні результати конкурсу до ВС братися до уваги не будуть.

Після перерви відбулася дискусія «Громадськість і суд: два погляди», яку модерував екс-президент Асоціації правників Денис Бугай (2013−2017 роки). У дискусії взяв участь член Комісії Тарас Лукаш.

Другу сесію присвячено оцінюванню суддів. Модерувала сесію суддя господарського суду міста Києва Тетяна Васильченко. В обговоренні йшлося про регулярне та кваліфікаційне оцінювання, взаємодію судів зі ЗМІ та Концепцію прямих зв’язків судів із громадськістю.

Третю сесію форуму присвячено кадровому резерву судової влади: розглядалися питання стажування в судах, правового статусу помічника в суді, навчання суддів і стажування в органах суддівського самоврядування.  

Джерело: Вища кваліфікаційна комісія суддів України