flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Представники ВС долучилися до обговорення явища колабораціонізму як виклику судовій системі

04 жовтня 2022, 10:56

Верховний Суд і вся судова система свідомі того, наскільки важливою сьогодні є боротьба із внутрішнім ворогом, який не менш небезпечний, ніж зовнішній. Про це зазначив Голова ВС Всеволод Князєв під час круглого столу на тему «Колаборація як виклик судовій системі», організованого Вищою радою правосуддя.

«Колаборація – це виклик усьому суспільству, який заважає якнайшвидше рухатися до нашої перемоги. У той час, коли українські захисники на передовій борються з ворогом, звільняючи наші землі, ми маємо робити все для того, щоб допомогти їм. Тому боротьба з колабораціонізмом і зрадництвом – це наше головне завдання», – переконаний очільник ВС.

Всеволод Князєв наголосив, що Верховний Суд, як і судова система загалом, категорично засуджує факти колабораціонізму та вважає неприпустимою наявність подвійного громадянства, зокрема громадянства країни-агресора, і в суддів, і в будь-кого з державних службовців. У кожному такому випадку має бути проведене належне розслідування та прийняте рішення, передбачене Конституцією і законами України.

Голова ВС запевнив, що всі провадження щодо колабораційної діяльності, які надійдуть на розгляд судів, будуть розглянуті відповідно до чинного законодавства, а винні особи отримають справедливі та обґрунтовані вироки, незалежно від того, хто вчинив це кримінальне правопорушення – високопосадовець чи пересічний громадянин.

Крім того, Всеволод Князєв акцентував на питанні відсутності повноважного складу Вищої ради правосуддя та зауважив, що якби ВРП працювала – більшість проблем у судовій системі, зокрема пов’язаних із фактами колабораціонізму, була б вирішена.

Голова Касаційного кримінального суду у складі ВС Станіслав Кравченко нагадав, що 3 березня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність», згідно з яким КК України був доповнений ст. 111-1 «Колабораційна діяльність». За його словами, колабораційна діяльність є більш м’якою формою державної зради, але не менш небезпечним кримінальним правопорушенням.

Нині багато кримінальних проваджень як щодо колабораційної діяльності, так і щодо державної зради направлено до судів. Станом на 26 вересня 2022 року (починаючи з початку активної фази збройної агресії) до судів надійшло 358 кримінальних проваджень щодо державної зради (розглянуто 168) та 283 – щодо колабораційної діяльності (розглянуто 140).

Загалом ст. 111-1 КК України – унікальна, оскільки об’єднує в собі вісім диспозицій, які кваліфікуються як колабораційна діяльність. У ній міститься широкий спектр суспільно небезпечних діянь – від кримінальних проступків до особливо тяжких злочинів. З огляду на складну будову як самої статті, так і її частин (у частинах 1–7 передбачено кілька форм кримінального правопорушення) виникають дискусійні питання.

Основною проблемою є розмежування статей 111 і 111-1 КК України та кваліфікація діянь за їх сукупністю. І судова практика з вирішення цих питань багато в чому залежатиме від того, як буде сформульоване обвинувачення органами досудового розслідування. Тому для суддівської спільноти вкрай важливим є проведення спільних заходів із представниками інших органів влади для вироблення єдиних підходів до вирішення проблемних питань.

Верховний Суд