flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Чи може ваш постачальник електричної енергії відключити вас за борги?

19 серпня 2022, 14:20

Кабінет Міністрів України виніс постанову про заборону припинення або зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі. Водночас діє заборона на нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги. Така заборона діє на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022.

При цьому відключення певних категорій споживачів здійснюється з урахуванням особливостей. Це питання законодавчо закріплене у наказі Міністерства енергетики України  №148 від 13.04.22 «Про врегулювання питань щодо постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану».

Зокрема, учасник роздрібного ринку електричної енергії не може без погодження з відповідною військовою адміністрацією відключити споживача від електропостачання, якщо об’єкт споживача забезпечує роботу:

  • органів державної влади (Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, центральні органи виконавчої влади, органи судової влади тощо);
  • військових адміністрацій та органів місцевого самоврядування;
  • військових частин та територіальних центрів комплектування і соціальної підтримки (у тому числі об’єкти, що використовуються для територіальної громади в умовах воєнного стану);
  • телекомунікацій та зв’язку;
  • закладів охорони здоров’я державної або комунальної форми власності;
  • об’єктів ДСНС;
  • об’єктів, що забезпечують тепло-, газо-, електро- та водопостачання;
  • установ та органів юстиції;
  • правоохоронних органів (органів внутрішніх справ, органів прокуратури, СБУ);
  • підприємств повітряного, водного, автомобільного та залізничного транспорту;
  • інших об’єктів, визначених відповідною військовою адміністрацією, у тому числі які виконують мобілізаційні завдання (замовлення) зі створення, виробництва, ремонту та постачання озброєння, боєприпасів, військової техніки, спеціальних комплектувальних виробів, а також виконують мобілізаційні завдання (замовлення) зі створення, виробництва та постачання матеріально-технічних засобів, а також ті, які використовуються для надання життєво важливих послуг для населення, задіяні у сфері забезпечення продуктами харчування, лікарськими засобами, споживчими та побутовими товарами.

Важливо, що норми наказу № 148 від 13.04.22 діють протягом періоду дії воєнного стану в Україні та тридцять днів після припинення або скасування такого стану, однак для населення вищевказана норма діє лише на період дії воєнного стану.

Таким чином, законодавцем забезпечено безперебійне надання послуг з електропостачання навіть за умов наявності боргів, однак це не звільняє споживачів послуг від оплати їх у повному обсязі, адже наповнення бюджету одна зі складових стабільності економіки.

За інформацією відділу аудиту, ревізії та планово-фінансової діяльності Сьомого апеляційного адміністративного суду