flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 20 червня – 8 липня 2022 року

12 липня 2022, 10:39
 
В.о. Голови ВРП Віталій Саліхов разом з керівництвом судової системи взяв участь у робочій нараді щодо нагальних питань судової системи в умовах повномасштабної війни. Він наголосив, що наразі гостро стоїть питання формування повноважного складу ВРП для виконання органом конституційних функцій та відновлення роботи ВККС України.
 
«Кандидатів на посаду члена ВККС на сьогодні лише 15. А для того, щоб запустити процес потрібно мінімум 32. Якщо не буде сформовано ВККС, не завершаться розпочаті кадрові процедури та не відновиться добір, заповнити вакансії у судах першої і апеляційної інстанції не вдасться», – підкреслив він. Принагідно Віталій Саліхов звернувся до голів касаційних та апеляційних судів та закликав провести роботу із суддями для того, щоб вони активніше кандидували до складу ВККС.

Також на думку в.о. Голови ВРП, слід адаптувати до критичних умов сьогодення підходи до відрядження суддів.

Узагальнено практику розгляду ВРП клопотань про тимчасове відсторонення суддів від здійснення правосуддя у 2016–2021 роках

Секретаріат ВРП здійснив комплексне узагальнення практики розгляду Радою клопотань про тимчасове відсторонення суддів від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності та продовження строків такого тимчасового відсторонення у 2016–2021 роках.

Документ містить:

  • аналіз правових засад розгляду клопотань про тимчасове відсторонення суддів від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності та продовження строків такого тимчасового відсторонення;
  • позицію Конституційного Суду України, Комітету Міністрів Ради Європи щодо питання гарантії незалежності і недоторканності суддів та їхньої відповідальності;
  • загальний огляд практики розгляду Вищою радою правосуддя вказаних клопотань;
  • детальний аналіз ухвалених ВРП рішень за результатами розгляду клопотань;
  • інформацію щодо оскарження цих рішень.

При прийнятті таких рішень ВРП враховує співмірність між засадами незалежності та недоторканності суддів і наслідками тимчасового відсторонення суддів від здійснення правосуддя.

4 липня 2022 року розпочався прийом документів від кандидатів для обрання на посаду члена ВРП всеукраїнською конференцією прокурорів

Рада прокурорів України повідомила секретаріат ВРП про дату та місце проведення ІV-тої позачергової всеукраїнської конференції прокурорів, до порядку денного якої включено питання обрання членів Вищої ради правосуддя.

Дата проведення конференції – 26 серпня 2022 року. Місце проведення – приміщення Офісу Генерального прокурора (м. Київ, вул. Різницька, 13/15).

Згідно Закону України «Про Вищу раду правосуддя» секретаріат ВРП оголошує про початок прийому документів від кандидатів для обрання члена ВРП всеукраїнською конференцією прокурорів.

Прийом документів кандидатів на посаду члена ВРП розпочався 4 липня 2022 року за адресою: м. Київ, вул. Студентська 12-а. Завершується прийом документів о 24 годині 26 липня 2022 року, якщо документи подаються в електронній формі, або о 17:00 26 липня 2022 року, якщо документи подаються особисто.

Перелік кандидатів для обрання на посаду члена ВРП за квотою всеукраїнської конференції прокурорів в порядку надходження заяв та інших документів від кандидатів розміщуватиметься в розділі «Кандидати до складу ВРП».

МОН погодило продовження проведення З’їзду науковців у серпні

МОН України повідомило ВРП про підтримку та погодження пропозиції Організаційного комітету З’їзду представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ щодо продовження проведення З’їзду.

10 грудня 2021 року З’їзд розпочав свою роботу. Однак, оскільки висновок щодо кожного кандидата та список кандидатів, рекомендованих Етичною радою для обрання на посаду члена ВРП станом на початок З’їзду не надійшли, було оголошено перерву в його роботі.

Продовжити роботу З’їзду Оргкомітет запропонував 19 серпня 2022 року у приміщенні Полтавського юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого за адресою: м. Полтава, проспект Першотравневий, 5. Адже наразі проводити зібрання у попередньо визначеному місці – у Харкові, є небезпечним для його учасників через наближення до зони бойових дій.

Визначені шляхи врегулювання питань відновлення повноважень  «суддів-п’ятирічок» та розміщення консультативних висновків ВРП на сайті Парламенту

Під час обговорення на засіданні робочої групи у Комітеті Верховної Ради України з питань правової політики питання відновлення повноважень суддів, які не здійснюють правосуддя у зв’язку зі спливом п’ятирічного терміну, на який їх призначено, член ВРП Інна Плахтій зазначила, що ВРП схвально відгукувалася щодо відповідних законопроектів (№ 5889 та №4505). Однак, з огляду на те, що цими законопроектами пропонується врегулювати й інші питання, що може ускладнити процес їх ухвалення, член ВРП вважає за доцільне зареєструвати новий законопроект.

«Якщо ми дійшли згоди вирішити терміново питання щодо «суддів-п’ятирічок», не зачіпаючи зараз інших питань, доцільніше на основі двох зареєстрованих законопроектів, а також спільно напрацьованого нашою робочою групою документу, розробити та зареєструвати новий короткий точковий проект, який врегулює вказану проблему», – сказала Інна Плахтій.

Такий підхід підтримали ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук і Голова правління Асоціації розвитку суддівського самоврядування України Дмитро Бездоля. Народний депутат України Сергій Демченко наголосив, що означену проблему потрібно невідкладно вирішити.

Тож учасники робочої групи дійшли згоди спільно, залучивши міжнародних партнерів з проектів Ради Європи, підготувати остаточну редакцію  нового законопроекту.

Секретаріат ВРП вживає вичерпних заходів для здійснення оперативної перевірки кандидатів на посаду членів Ради

Секретаріат ВРП регулярно та послідовно надає Етичній раді та Раді суддів України висновки про відповідність кандидата на посаду члена ВРП та його документів вимогам, встановленим Законом щодо кандидатів на посаду члена Ради, які обиратимуться XIX позачерговим з’їздом суддів України.

Законом України «Про правовий режим воєнного стану» під час дії воєнного стану проведення спеціальної перевірки призупинено. Враховуючи важливість відновлення роботи ВРП та маючи на меті забезпечити формування органу з осіб з бездоганною репутацією, секретаріат ВРП звернувся до державних органів, що задіяні в процесі спеціальної перевірки, з проханням здійснити перевірку. Частина з них з розумінням поставилась до прохання секретаріату та надала відповіді на запити. Разом з тим Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відмовила у проведенні перевірки.

У зв’язку з цим складання секретаріатом ВРП довідок про результати спеціальної перевірки, а відповідно і висновків про результати спеціальної перевірки, стосовно кандидатів на посади членів Вищої ради правосуддя не можливе.

Водночас з метою сприяння оперативному, якісному та всебічному виконанню Етичною радою своїх повноважень, секретаріат ВРП надіслав всі наявні копії відповідей державних органів, отриманих в процесі проведення спеціальної перевірки кандидатів на посади членів Вищої ради правосуддя.

Конкурсна комісія з добору кандидатів на посади членів ВККС України повідомила про відновлення конкурсу

13 липня 2022 року у Польщі відбудеться офіційне засідання комісії, на якому обговорюватимуть найважливіші зміни у правилах конкурсу: строки, порядок, умови конкурсу.

«Всі члени Конкурсної комісії ВККС визнають, що продовження судової реформи є надважливим завданням для підтримки демократичних цінностей в Україні та вступу України до ЄС. В цей непростий час нашим обов’язком є зробити все можливе, щоб продовжити проведення конкурсу на посади членів Вища кваліфікаційна комісія суддів України на засадах неупередженості, прозорості, професійності, незалежності та доброчесності», – зазначають члени комісії.

Нагадаємо, перший склад Конкурсної комісії було призначено 17 вересня 2021 року наказом в.о. Голови  ВРП відповідно до змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Діяльність секретаріату ВРП у цифрах у січні - червні 2022 року

Протягом першого півріччя 2022 року секретаріатом Вищої ради правосуддя розглянуто 874 звернення громадян, а також 126 запитів на інформацію.

 Крім того, з початку 2022 року на телефонну «гарячу лінію» ВРП за номером: (044) 481-06-26 надійшло 1 230 звернень від громадян.

За вказаний період 2022 року підготовлено 889 супровідних листів про направлення копій актів ВРП та її органів, видано 4 374 копії актів ВРП, її органів та членів ВРП, відредаговано 1 792 сторінки проєктів документів ВРП.

На офіційному веб-сайті Вищої ради правосуддя оприлюднено 9 142 акти ВРП, підготовлено та розміщено 157 новин; на телеграм-каналі ВРП та на сторінці ВРП у Facebook – більше 700 інформаційних повідомлень.

"Юридична практика"