Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Вища рада правосуддя оприлюднила текст рішення №2998/0/15-19, ухваленого 14 листопада 2019 року, про надання консультативного висновку до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у зв’язку з прийняттям Закону України «Про розвідку» від 11 листопада 2019 року (реєстраційний №2415), внесеного на розгляд Верховної Ради України у порядку законодавчої ініціативи Президентом України. Про це йдеться на сайті ВРП.
Як зазначається, законопроект № 2415 розроблений у зв’язку з прийняттям Закону України «Про розвідку» з метою реалізації положень Національної розвідувальної програми на 2016 – 2020 роки в частині удосконалення механізмів діяльності розвідувальних органів України та вдосконалення правових засад забезпечення проведення розвідувальними органами України розвідувальних заходів, які проводяться на підставі рішення суду.
Документом пропонується внести зміни до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», зокрема уточнити, що під час розгляду справ перебіг судового процесу фіксується технічними засобами в порядку, встановленому законом, крім випадків, установлених законом (зміни до частини шостої статті 11), а також запропоновано віднести до повноважень голови апеляційного суду здійснення повноважень уповноваженого судді та призначення з числа суддів апеляційного суду суддів (судді) для здійснення таких повноважень у випадках, визначених Законом України «Про розвідку» (зміни до пункту 9 частини першої статті 29).
Передбачається, що відповідний Закон набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом України «Про розвідку».
Вища рада правосуддя, розглянувши законопроект, позитивно його оцінює з огляду на таке.
Права та свободи людини і громадянина закріплені Конституцією України, є невідчужуваними та непорушними, не є вичерпними.
Зокрема, Конституцією України визначено, що кожному гарантується недоторканність житла, таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції, ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Винятки можуть бути встановлені лише судом у випадках, передбачених законом.
Проектом закону України «Про розвідку» пропонується визначити основні аспекти здійснення та забезпечення розвідувальної діяльності. Зокрема, передбачено, що розвідувальний орган лише на підставі рішення суду може розпочати проведення розвідувальних заходів стосовно особи, яка перебуває на території України на законних підставах і яку ідентифіковано під час проведення розвідувального заходу за пошуковими критеріями.
Таким чином, з метою чіткого врегулювання питань здійснення повноважень уповноваженого судді та призначення з числа суддів апеляційного суду суддів (судді) для здійснення таких повноважень є необхідним внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», який визначає організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні.
З огляду на викладене Вища рада правосуддя підтримує законопроект № 2415.
Із повним текстом рішення ВРП можна ознайомитися за посиланням.
Нагадаємо, раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що Вища рада правосуддя оприлюднила текст рішення ВРП №2997/0/15-19, ухваленого 14 листопада 2019 року, про надання консультативного висновку до проекту закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо вдосконалення порядку притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів» (реєстраційний №2271 від 16 жовтня 2019 року), внесеного на розгляд Верховної Ради України у порядку законодавчої ініціативи народним депутатом України Поляковим А.Е.