Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Члени ВРП Віктор Грищук, Оксана Блажівська та Олег Прудивус взяли участь в обговоренні змін у сфері оподаткування на міжнародній конференції «Податкова транспарентність та ера діджиталізації: український погляд на глобальні податкові виклики», яка відбулася 15 листопада 2019 року у конференц-залі Верховної Ради України.
Захід організований Міжнародною фіскальною асоціацією України (IFA Ukraine) спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики та є продовженням започаткованого IFA Ukraine циклу заходів, присвячених глобальним змінам в оподаткуванні та цифровій економіці.
Від Вищої ради правосуддя участь у конференції взяли члени ВРП Віктор Грищук, Оксана Блажівська та Олег Прудивус.
З вітальним словом до учасників заходу звернулися професор, член-кореспондент Національної академії правових наук України, Перший заступник Голови Верховної Ради України Руслан Стефанчук, голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, заслужений юрист України, член Комісії з питань правової реформи при Президентові України Михайло Смокович, професор, Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Відкриваючи захід, Наталія Блажівська, президент IFA Ukraine, суддя Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду, член комісії з питань правової реформи при Президентові України, нагадала, що з моменту свого створення IFA Ukraine стала авторитетною і потужної асоціацією у сфері оподаткування, незважаючи на переважно науковий характер своєї діяльності. При цьому IFA Ukraine має консультативний статус при Організації економічного співробітництва і розвитку, МВФ та інших міжнародних установах, що дає їй змогу пильно стежити за всіма викликами міжнародного податкового планування. «Податкова транспарентність і повна діджиталізація не залишають Україні шансу, ми повинні прийняти всі ці виклики та йти в ногу з усім світом», - зазначила Н.Блажівська.
У свою чергу, професор, член-кореспондент НАПрН України, Перший заступник Голови Верховної Ради України Руслан Стефанчук запевнив, що всі напрацювання для створення податкової транспарентності під час дискусії будуть враховані і застосовані в законодавстві України. «Я повністю за податкову транспарентність в еру діджиталізацїї», — зазначив Р.Стефанчук.
На думку Данила Гетманцева, Голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, в сьогоднішніх реаліях слід припинити говорити про перспективи і почати готуватися, передусім на законодавчому рівні, до викликів, які сьогодні постають в усьому світі. Також він назвав низку законопроектів, які наразі мають бути розглянуті парламентом, в тому числі щодо імплементації плану BEPS. При цьому звернув увагу, що в подальшому дуже важливою стане правозастосовна практика.
«Оподаткування має бути прозорим і практичним. Процеси глобалізації, інтеграції та діджиталізацїї формують нові світові стандарти. Але дуже важливим критерієм при побудові нової податкової системи є баланс інтересів держави і суб’єктів господарювання», - підкреслив голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду.
Міжнародну конференцію відкрила панельна дискусія «Цифровий податок: світовий досвід та перспективи для України», участь у якій взяли провідні міжнародні та національні фіхівці в галузі оподаткування: Голова Державної податкової служби України Сергій Верланов, заступник Міністра фінансів України Павло Ходаковський, суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, секретар судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов’язкових платежів Раїса Ханова, партнер ЮФ «Sayenko Kharenko», член Правління International Fiscal Association Ukraine Світлана Мусієнко, CEO, Міжнародна компанія «Eurofast», член Правління International Fiscal Association Ukraine Крістодолус Даміану (Christodolous Damianou), партнер Baker McKenzie Геннадій Войціцький, професор міжнародного податкового права, Голова Міжнародного податкового центру міста Лейдена, Нідерланди, президент Європейської асоціації професорів податкового права (2006-2012 р.р.), Голова журі щорічної премії Mitchell В.Carroll Prize (International Fiscal Association), радник Loyens & Loeff (Амстердам) Кіс ван Раад (Kees van Raad), професор, партнер ЮФ Maisto е Associati, президент IFA Italy, член Опікунської ради Міжнародного бюро фіскальної документації (IBFD) в Амстердамі, член Ради Американської торгової палати в Італії Гуельмо Маісто (Guglielmo Maisto), директор Центру трансфертного ціноутворення в Інституті австрійського та міжнародного податкового права, Віденський університет економіки та бізнесу, Рафаель Петруччі (Rafael Pétrucci), суддя податкового суду в Алмаді Філіпе Дуарте Невес (Filipe Duarte Neves), д.ю.н., професор державного науково-дослідного інституту МВС України Валерія Рядінська.
«Цифровий податок, світовий досвід та перспективи для України» - тема сесії, в рамках якої представники державних органів, судді та експерти поділилися своїм баченням вирішення викликів для України.
«Транспарентність — це не вимога, це вже наша реальність. Наприклад, у податковій службі безліч процесів, які були аналоговими і вимагали паперової роботи, пішли в минуле. Поступовий перехід на сервісну службу з мінімізації спілкування бізнесу і податкових органів давно вже став пріоритетним завданням служби. Транспарентність вирішує багато питань і дає змогу автоматизувати більшість процесів», - озвучив позицію податкових органів Голова Державної податкової служби України Сергій Верланов.
У частині цифрового податку, як запевнив спікер, Україна повноцінно співпрацює з Організацією економічного співробітництва та розвитку і є активним учасником розробки єдиної концепції в цій сфері на світовому рівні.
Продовжуючи тему цифрової економіки, Павло Ходаковський, заступник Міністра фінансів України, висловив думку, що односторонній підхід до введення на законодавчому рівні так званого цифрового податку для України не є доцільним. «Уже в найближчому майбутньому буде вироблена єдина концепція для всіх країн, яка і буде імплементована в національне законодавство», — запевнив П.Ходаковський.
«Гірше податкової невизначеності для бізнесу немає взагалі нічого», — наголосила Світлана Мусієнко, партнер ЮФ «Sayenko Kharenko». На думку експерта, бізнес, незважаючи на деяку неузгодженість норм законопроекту № 1210, готовий працювати за новими правилами. Більш того, як повідомляє «Юридическая практика», дуже важливо, щоб законопроекти в податковій сфері знаходили загальне розуміння з боку держави і бізнесу.
Після панельної дискусії учасники конференції мали змогу послухати виступ професора міжнародного податкового права в Лейденському університеті, голову Міжнародного податкового центру Лейдена, директора програми Adv LLM з міжнародного податкового права в університеті Лейдена Кіс ван Раада (Kees van Raad) на тему «Майбутнє оподаткування транскордонного бізнесу - куди ми прямуємо?».
Свою доповідь «Податкові виклики цифрової економіки» також презентував директор Центру трансфертного ціноутворення в Інституті австрійського та міжнародного податкового права, Віденський університет економіки та бізнесу, Рафаель Петруччі (Rafaele Pétrucci).
Суддя із Податкового суду в Алмаді (Португалія) Філіпе Дуарте Невес (Filipe Duarte Neves) виступив із доповіддю на тему «ПДВ: виклики для цифрової економіки».
Під час конференції обговорили питання напрямів змін судової практики в умовах податкової діджиталізації.
Учасниками дискусії стали судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Ігор Олендер, Валентина Юрченко, Ірина Желтобрюх, Олег Білоус, Олена Губська, суддя Шостого апеляційного адміністративного суду Оксана Епель, в.о. директора департаменту правового забезпечення Державної податкової служби України Дмитро Павлович, адвокат, керівник практики податкового права ЮК Jurimex, експерт Taxilnk Віта Форсюк.
Були також обговорені питання оподаткування операцій із цифровими активами, ПДВ викликів для цифрової економіки, прозорості у вирішенні податкових спорів, оподаткування криптовалют: ПДВ і ПДФО та підсумки дискусії із цього питання в експертній раді в Мінфіні.
Коментар члена ВРП Оксани Блажівської:
- У стінах Верховної Ради України, саме в період осучаснення податкового законодавства, була проведена актуальна міжнародна конференція «Податкова транспарентність та ера діджиталізації: український погляд на глобальні податкові виклики».
Конференція організована Міжнародною фіскальною асоціацією України (IFA Ukraine) разом із Комітетом Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики. Захід об’єднав професійну спільноту, зокрема представників законодавчої, виконавчої, судової гілок влади України, міжнародних експертів, адвокатів, представників бізнесу та науковців у сфері оподаткування та захисту економіки.
Такий міжнародний захід відбувся як відповідь на виклик, прийнятий Україною на тлі глобальних змін у світовій економіці та в міжнародному оподаткуванні, які зумовлюють необхідність реформування податкового законодавства відповідно до кращих світових стандартів, а також розвитку цифрової економіки.
На міжнародній конференції обговорено вкрай важливу тему, а саме податкову транспарентність та діджиталізацію, впровадження яких дасть змогу підвищити інвестиційний рейтинг України та сприяти побудові ринкової економіки, на стабільність, прозорість та сучасність якої звертають увагу світові інвестори.
Тематика обговорення присвячена осучасненню підходів у сфері податкового законодавства, захисту бізнесу та розвитку цифрової економіки.
Доповідачі озвучили свої погляди щодо адміністрування податків, викликів для цифрової економіки та обговорили з провідними міжнародними експертами питання впливу цифрової економіки на оподаткування.
Провідні експерти, у тому числі судді іноземних судів та міжнародні фахівці, ділилися кращими практиками застосовування податкового законодавства у сфері захисту економіки. Свої приклади, бачення та позиції щодо переваг і недоліків податкового законодавства озвучили судді Верховного Суду, апеляційних судів, адвокати, керівники податкової служби та консультанти бізнес-спільноти.
За результатами виступів та обговорень на вказаному заході із впевненістю можна стверджувати, що транспарентність та діджиталізація формують нові світові стандарти у сфері правового регулювання.
Джерело: Вища рада правосуддя