flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

За ініціативи ВРП проведено семінар «Особливості розгляду арбітражних справ за участі українських сторін»

12 вересня 2019, 16:31

11 вересня 2019 року за ініціативи Вищої ради правосуддя та за підтримки Проекту Європейського Союзу «Право-Justice» у місті Києві відбувся семінар «Особливості розгляду арбітражних справ за участі українських сторін».

Для участі було запрошено голів та суддів апеляційних судів усіх регіонів України, представників Вищої ради правосуддя, Верховного Суду, Національної школи суддів України.

З вітальним словом до присутніх звернулися керівник секретаріату ВРП Сергій Пушкар, керуючий радник Секретаріату Міжнародного арбітражного суду Міжнародної торгової палати Жива Філіпіч та керівник Проекту Європейського Союзу «Право-Justice» Довідас Віткаускас.

Керівник секретаріату ВРП Сергій Пушкар зазначив, що ВРП виступила ініціатором організації подібного заходу з огляду на відповідальність ВРП щодо забезпечення авторитету правосуддя.

Сергій Пушкар висловив сподівання, що тематика семінару стане цікавою для суддів, учасники зможуть поглибити свої знання, підвищити ефективність своєї діяльності, представляючи судову гілку влади як рівноцінного партнера поряд із законодавчою та виконавчою гілками влади. «Проведення подібного заходу зможе покласти початок співпраці у такому форматі разом з іноземними та вітчизняними експертами», – зауважив С. Пушкар.

Керуючий радник Секретаріату Міжнародного арбітражного суду Міжнародної торгової палати (далі – МТП) Жива Філіпіч зазначила, що мета такого навчання – поділитися досвідом, оскільки і міжнародна, і українська правнича спільнота мають спільні цілі, зокрема побудова ефективного діалогу та налагодження співпраці для прийняття ефективних судових рішень.

На думку керівника Проекту Європейського Союзу «Право-Justice» Довідаса Віткаускаса, під час проведення судової реформи недостатньо уваги було приділено питанням альтернативного вирішення спорів, зокрема арбітражного розгляду, з метою зменшення навантаження на суддів.

«Тема семінару є частиною більш широкої дискусії, пов’язаної зі спрощенням цивільного та комерційного процесів, поліпшенням умов для судів для зосередження уваги на більш важливих справах, доступності судового процесу, залучаючи суспільство, суддів та усі сторони судового розгляду»,– зазначив Довідас Віткаускас.

Запрошеними експертами – доповідачами семінару стали керуючий радник Секретаріату Міжнародного арбітражного суду МТП Жива Філіпіч та віце-радник Секретаріату Міжнародного арбітражного суду МТП Сергій Мельник.

Модератор заходу – доцент Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, арбітр Міжнародного центру з вирішення інвестиційних спорів Герман Галущенко.

Доповідачі ознайомили учасників заходу з історією створення, складом та основними статистичними показниками діяльності Секретаріату та Суду МТП.

Сесії семінару було присвячено обговоренню здійснення арбітражного провадження, питань формування складу арбітражного суду, спеціальних процедур за Арбітражним регламентом МТП, як от залучення надзвичайного арбітра, прискорена процедура розгляду тощо.

Учасники семінару обговорили питання незалежності та неупередженості арбітрів, мету та процедуру здійснення перевірки арбітражного рішення Судом МТП.

Експерти висловили своє бачення реформи арбітражного процесу в Україні: зміни арбітрабельності деяких видів спорів, покращення судового контролю за арбітражним процесом, нові правові інструменти сприяння арбітражному процесу тощо.

Сергій Мельник повідомив, що за 2018 рік Судом МТП затверджено 599 арбітражних рішень, 99,6 % з яких затверджено з наданням коментарів, 10,5 % від загальної кількості рішень повернуто (63 рішення).

Аналізуючи реформу арбітражного процесу в Україні з точки зору Секретаріату МТП, С.Мельник зазначив, що з 2017 року було змінено значну кількість законодавчих аспектів стосовно провадження арбітражного розгляду та виконання рішень на території України.

Після початку реформи як позитивні моменти доповідач зазначив зменшення кількості протиріч, відповідність більшості винесених судами рішень міжнародним стандартам, як передбачено Нью-Йоркською Конвенцією про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень і зобов’язаннями згідно із законодавством України.

Одним із позитивних зрушень, на думку експерта, є зміна статті 7 Закону України «Про міжнародний комерційний арбітраж», що передбачає можливість укладення арбітражної угоди в електронній формі шляхом обміну електронними листами.

Також експерти відзначили як позитивне законодавче закріплення обов’язку суду, що будь-які неточності в тексті арбітражної угоди або сумніви щодо її дійсності, чинності та виконуваності повинні тлумачитися судом на користь її дійсності, чинності та виконуваності.

С.Мельник зазначив, що за останні десять років нараховується більше 100 справ за участю українських сторін із середньою сумою спору більше 20 мільйонів доларів. Це невелика порівняно з іншими країнами кількість справ, але суттєва для формування певної судової практики.

Останнім часом надходить більше, ніж раніше, невеликих справ, що, на думку експерта, свідчить про більш активне використання міжнародного арбітражу середнім та малим бізнесом. Зазначене є позитивним сигналом для інвесторів та економічного розвитку України.

Довідково: Міжнародна торгова палата заснована у 1919 році «Торгівцями Миру» із США, Франції, Бельгії та Італії з метою сприяння миру у світі шляхом гармонізації міжнародної торговельної практики та законодавства.

Штаб-квартира МТП знаходиться в місті Парижі.

До складу Суду МТП входить більше 190 членів з 84 країн та територій.

Суд МТП здійснює нагляд за роботою арбітражного суду та адміністрування спору, формує склад арбітражного суду, контролює дотримання строків, передбачених Арбітражним Регламентом, здійснює перевірку арбітражного рішення, встановлює розмір гонорарів арбітрів, обсяги їхніх витрат, а також розмір адміністративних витрат МТП.

Джерело: Вища рада правосуддя